Jocurile Olimpice 2024

Federația de Haltere a Republicii Moldova contestă decizia juriului de a valida ultima încercare a italianului Antonino Pizzolato, în urma căreia Marin Robu a ratat medalia de bronz

Federația de Haltere a Republicii Moldova și Comitetul Național Olimpic și Sportiv au depus contestația la Comisia Tehnică a Federației Internaționale de Haltere. În concursul categoriei de greutate de 89 de kilograme, Marin Robu s-a clasat pe locul 4, cu rezultatul total al probelor smuls și ridicat de 383 de kilograme. El a fost devansat de italianul Antonino Pizzolato cu doar un kilogram, însă în urma unei decizii controversate a juriului.

facebook.com/olympicmoldova
Sursa: facebook.com/olympicmoldova

Pizzolato a ridicat 212 kilograme la ultima încercare și a încheiat concursul cu totalul de 384 de kilograme. Interesant este că inițial arbitrii nu au validat încercarea, însă echipa italianului a depus o contestație la juriul competiției și, în scurt timp, încercarea a fost declarată "validă".

Federația de Haltere a Republicii Moldova consideră că sportivul italian a efectuat ultima ridicare cu încălcarea regulamentului.

„Sperăm să se facă dreptate și să vadă lumea că încercarea sportivului italian este nereușită.” a spus Marin Robu.