Vladislav Blănuță de neoprit în Superliga românească de fotbal! Atacantul a marcat din nou în tricoul echipei Universitatea Cluj

Vladislav Blănuță face furori în Superliga românească de fotbal! În penultimul meci al etapei a 6-a, atacantul moldovean al formației Universitatea Cluj a marcat două goluri în poarta formației Sepsi Sfântu Gheorghe.

În minutul 20 al partidei de pe "Cluj Arena", oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă ce se anunța a fi promițătoare, însă s-a transformat în una hilară.

Florin Ștefan și Șerif Kallaku s-au poziționat lângă balon, însă nu s-au înțeles, iar ambii fotbaliști ai formației covăsnene au trecut în prima fază pe lângă minge.

Ulterior, Florin Ștefan și-a asumat responsabilitatea executării loviturii libere, însă l-a lovit pe David Siger, coechipierul său, ce s-a plasat în fața zidului făcut de adversari.

Clujenii au deschis scorul în minutul 38 prin senegalezul Mamadou Thiam, după care la rampă a ieșit Vlad Blănuță, autor a două goluri. În minutul 58 a marcat cu capul, din plonjon, după care - și în minutul 70, cu piciorul, din pasa lui Ovidiu Bic.

Vlad Blănuță are 4 goluri în actuala ediție a Superligii românești de fotbal, iar după această victorie, echipa sa, Universitatea Cluj, a urcat pe locul doi în clasament, cu 12 puncte la activ.

În ultimul meci al etapei a 6-a, fosta campioană a Românei, Farul Constanța, a învins acasă pe Hermannstadt Sibiu cu scorul de 3:2.