Echipa națională de fotbal pe plajă a Republicii Moldova a încheiat pe locul 10 Superfinala Euro Beach Soccer League

Într-un meci de palmares, “tricolorii” au fost învinși cu scorul de 3:4 de reprezentativa Germaniei. Discipolii lui Ruslan Pernai au deschis scorul prin Dumitru Ciobotaru, iar nemții au egalat prin Paul Baaske. La scurt timp “tricolorii” au trecut din nou în avantaj. De data aceasta a încris Artiom Turtă.

fmf.md
Sursa: fmf.md

La pauză a fost 2:2, asta deoarece Tim Engelhardt a restabilit egalitatea. Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă. Germania a preluat conducerea prin Niklas Sand, iar Andrei Florea a egalat. Oliver Olli a marcat golul victoriei, iar nemții s-au impus cu 4:3.

Reamintim că în Superfinala Euro Beach Soccer League, discipolii lui Ruslan Pernai s-au clasat pe locul 3 în grupa B din care au mai făcut parte Belarusul, Elveția și Franța. În cele 3 partide, “tricolorii” au obținut 2 puncte, și au ratat calificarea în sferturile de finală din cauza unui golaveraj mai slab decât cel al Estoniei.