Nicolaescu, eroul echipei Heerenveen

Atacantul moldovean Ion Nicolaescu a înscris al treilea gol în acest sezon. Într-un meci din cadrul etapei a 6-a din Eredivisie, Sport Club Heerenveen a învins pe teren propriu cu 2:1 pe FC Groningen, iar „Nico” a marcat golul victoriei.

sc-heerenveen.nl/
Sursa: sc-heerenveen.nl/

Oaspeții au deschis scorul în minutul 9 prin italianul Luciano Valente, iar gazdele au egalat peste alte 3 minute prin danezul Jacob Trenskow. În minutul 64, Groningen a rămas în inferioritate numerică după eliminarea directă a belgianului Marvin Peersman. Peste alte 5 minute, Nicolaescu a marcat pentru 2:1. Moldoveanul s-a descurcat de minune în suprafața de pedeapsă adversă.

În minutul 80, FC Groningen a rămas în 9 jucători după eliminarea islandezului Brynjolfur Willumsson, iar atacantul moldovean a fost înlocuit în minutul 83 de Dimitris Rallis. Datorită acestei victorii, Sport Club Heerenveen a adunat 7 puncte și a părăsit zona retrogradării. În etapa a 7-a a campionatului Olandei, echipa la care este legitimat Ion Nicolaescu va juca în deplasare cu Heracles Almelo.