Fără goluri la Hâncești

Ultimul meci al etapei a 7-a din cadrul Superligii moldovenești de fotbal s-a încheiat la egalitate. Petrocub Hîncești și Zimbru Chișinău au remizat, scor alb 0:0, iar campioana en-titre a ajuns la 3 meciuri consecutive fără victorie în campionat.

FC Petrocub
Sursa: FC Petrocub

"Galben-verzii" au ratat 3 ocazii mari în prima repriză. Nigerienii Justice Ohajunwa și Emmanuel Alaribe, dar și Denis Dedeciko au trecut pe lângă deschiderea scorului. Petrocubul a replicat în partea a doua, iar Zimbru putea marca în urma unui contraatac prelungit, însă camerunezul Jessie Guera Djou nu a avut precizie la finalizare. Formația gazdă putea marca în minutul 90, însă Vladimir Ambros a ratat incredibil. După această remiză, Zimbru a urcat pe locul 2 în clasament cu 13 puncte, la egalitate cu CSF Bălți. De partea cealaltă, Petrocubul se află pe locul 5 cu 8 puncte, la fel ca Spartanii-Sportul Chișinău.

Într-un alt meci al etapei a 7-a jucat la Nisporeni, Milsami Orhei a dispus în deplasare de Spartanii-Sportul Chișinău cu scorul de 2:1, deși a fost condusă încă din minutul 9. Fundașul din Guinea-Bissau Jorge Ocante a deschis scorul, iar orheienii au restabilit egalitatea în minutul 31 prin Sorin Chele. Radu Gînsari a marcat golul victoriei în minutul 67.

În primele 2 meciuri ale etapei a 7-a, Sheriff Tiraspol a învins pe teren propriu pe CSF Bălți cu scorul de 1:0, iar Dacia Buiucani Chișinău a dispus acasă de FC Florești cu 2:0.