Real Madrid s-a apropiat de liderul FC Barcelona

Real Madrid a obținut o victorie la limită în etapa a șaptea a campionatului Spaniei. Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a învins pe teren propriu formația Deportivo Alaves cu scorul de 3-2, deși a condus cu 3-0 încă de la începutul reprizei secunde.

facebook.com/RealMadrid
Sursa: facebook.com/RealMadrid

Madrilenii au deschis rapid scorul, prin Lucas Vazquez, după doar 54 de secunde de joc. Mai târziu, Kylian Mbappe a înscris și el, dar golul a fost anulat pe motiv de offside după ce arbitrul a consultat sistemul VAR. Totuși, starul francez nu a renunțat și cu cinci minute înainte de pauză a dublat avantajul gazdelor. Astfel, Mbappe a ajuns la cinci goluri marcate în șapte meciuri jucate în La Liga.

Real, campioana en titre a Spaniei, a înscris pentru a treia oară în debutul reprizei secunde, prin brazilianul Rodrygo.

Gazdele au trăit periculos pe final. Deportivo Alaves a reușit să marcheze de două ori. Mijlocașul oaspeților, Carlos Benavidez, a redus din handicap în minutul 85, iar Kike  Garcia și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj, două minute mai târziu. Alaves a forțat și egalare, însă Realul a rezistat și a obținut victoria.

În urma acestui succes, Real Madrid s-a apropiat la un singur punct de liderul FC Barcelona, care are un meci mai puțin disputat. Gruparea catalană va juca meciul din această etapă diseară pe teren propriu cu Getafe.