Alcaraz, calificat la Turneul Campionilor

Spaniolul Carlos Alcaraz este al treilea tenisman calificat la Turneul Campionilor, care se va desfășura la Torino, între 10 și 17 noiembrie. El li s-a alăturat italianului Jannik Sinner și germanului Alexander Zverev.

Anul 2024 este unul de poveste pentru Carlos Alcaraz. Ibericul a câștigat două turnee de Mare Șlem. La Roland Garros, l-a învins în finală pe Alexander Zverev, iar la Wimbledon - pe Novak Djokovic.

Mai mult de atât, Alcaraz a triumfat și la turneul prestigios de la Indian Wells, în finală fiind superior lui Daniil Medvedev, și a obținut medalia de argint la Jocurile Olimpice , când a cedat în ultimul act în fața aceluiași Djokovic.

Tenismanul spaniol s-a calificat la Turneul Campionilor pentru al treilea an la rând. În 2022, nu a jucat pentru că s-a accidentat, iar anul trecut a ajuns în semifinale.

Turneul Campionilor va avea loc la Inalpi Arena de la Torino, în Italia, în perioada 10 - 17 noiembrie, și va avea un fond de premiere de 15,2 milioane de euro.