Debut perfect pentru „haiduci”

Echipa națională de rugby a Republicii Moldova a început cu o victorie o nouă aventură în Divizia Conference, a treia ca valoare din Europa. Într-o partidă disputată pe stadionul Dinamo din capitală, discipolii lui Veaceslav Titica au învins reprezentativa similară a Turciei cu scorul de 43:13.

Pe final de prima repriză, oaspeții conduceau cu 6:5, iar datorită unui eseu izubutit de Nichita Macaria, colaborată cu o transformare a lui Sergiu Moroșanu, scorul la pauză a devenit 12-6. La reluare, Turcia a răsturnat scorul la fel printr-un eseu și o transformare, după care „haiducii” s-au dezlănțuit. Jucătorii moldoveni au făcut spectacol și au inscris 31 de puncte consecutive.

Selecționerul Veceslav Titică nu s-a putut baza în acest meci pe trei jucători experimentați care sunt accidentați, iar în locul lor au intrat debutanții Ion Gratii, Igor Timoșco și Adrian Olăriță.

"Prima repriză am jucat mai slab. Este primul joc din sezon și am început mai greu." a spus jucătorul Adrian Olăriță.

"Am jucat bine în repriza secundă și am demonstrat că suntem o echipă puternică." a afirmat jucătorul Pavel Boieș.

"Rezultatul mă bucură, nu și jocul. Le mulțumesc jucătorilor pentru efortul depus. La fel și adversarilor pentru faptul că ne-au ținut în priză." a adăugat selecționerul Veaceslav Titica.

După meciul cu Turcia, echipa națională de rugby a Republicii Moldova va juca, pe 5 octombrie, în deplasare, cu Serbia. În cazul în care "haiducii" vor ocupa prima poziție în grupă, echipa antrenată de Veaceslav Titica va juca în barajul pentru promovarea în liga Trophy, a doua ca valoare din Europa.