FC Barcelona, la primul eșec în campionat

FC Barcelona a înregistrat prima înfrângere în noua ediție de campionat. Trupa lui Hansi Flick a cedat pe terenul formației Osasuna Pamplona cu 2-4, în etapa a 8-a din La Liga.

Gruparea „blaugrana", care a început partida cu mai mulți titulari pe banca de rezerve, s-a văzut condusă cu 2-0 la pauză. Ante Budimir și Bryan Zaragoza au înscris câte un gol.

În repriza secundă, Pau Victor a redus din diferență, însă apoi gazdele au obținut un penalty, transformat de același Budimir. În minutul 85, Osasuna a mai marcat o dată, prin Abel Bretones.

Lamine Yamal a stabilit rezultatul final al meciului.

„Dacă vreți să găsiți vinovatul, eu sunt cel vinovat. Nu a fost cel mai bun meci al nostru. Am făcut multe schimbări în primul 11, poate și asta e o cauză a înfrângerii." a spus antrenorul echipei FC Barcelona, Hansi Flick.

FC Barcelona, care câștigase primele 7 partide în campionat, rămâne liderul clasamentului, cu 21 de puncte. Real Madrid are 17 puncte, iar Atletico Madrid 15, dar cele două echipe se întâlnesc în această seară în meci direct.