Sheriff Tiraspol și-a consolidat poziția de lider în Superliga! "Galben-negrii" au învins formația Dacia Buiuicani

Sheriff a învins în deplasare Dacia-Buiucani cu scorul de 3-1 în ultimul meci al etapei a 8-a. După prima repriză, tiraspolenii conduceau cu 2-1, iar toate golurile din prima parte a partidei au fost marcate din penalty.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

Georgianul Vladimer Mamuciașvili a marcat de două ori într-un interval de doar 8 minute.La finalul reprizei a beneficiat de o lovitură de la unsprezece metri și echipa gazdă. Nichita Gorea a redus din handicap în minutul 43.

După pauză, Sheriff a mai marcat o dată. Mamuciașvili și-a trecut în cont hat-tric-kul, însă al treilea său gol nu a fost de la punctul cu var.

O zi mai devreme s-au disputat celelalte trei meciuri alei etapei. CSF Bălți s-a impus pe teren propriu în fața formației Zimbru Chișinău cu 2-0. Martins Caio Ferreira a înscris primul gol al partidei după o execuție splendidă din lovitură liberă. Nichita Picus a stabilit scorul final în repriza a după o greșeală ca în curtea școlii a galben-verzilor.

Într-o altă partidă, campioana Petrocub Hâncești s-a impus pe teren propriu în fața formației Milsami Ohrei cu 2-1 după ce a fost condusă cu 0-1. Radu Gînsari a marcat golul oaspeților în minutul 11, însă gazdele au întors scorul pe final într-un interval de nouă minute. Mai întâi Melachio a egalat, iar Marin Căruntu a adus bucuria in tabăra gazdelor.

CSF Spartanii Sportul a obținut a treia victorie în actuala ediție a Superligii. Echipa antrenată de Adrian Sosnovschi a dispus de lanterna roșie a clasamentului, FC Florești cu 2-0.

După 8 etape disputate, Sheriff este lider cu 22 de puncte. CSF Bălți este a doua clasată, având cu 6 puncte mai puțin. Echipa Zimbru Chișinău este pe locul trei cu 13 puncte, fiind urmată de Spartanii Sportul, Petrocub și Milsami.