Alcaraz versus Sinner în finala de la Beijing

Finală incendiară la turneul de tenis de la Beijing. Spaniolul Carlos Alcaraz îl va înfrunta pe deținătorul trofeului, italianul Jannik Sinner. Campionul va încasa 695 de mii de dolari.

eurosport.ro
Sursa: eurosport.ro

Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, l-a înfruntat pe Daniil Medvedev, care este pe locul 5 în topul ATP. A fost un prim set disputat, la 5-5 spaniolul a făcut break și apoi și-a câștigat game-ul pe propriul serviciu. În al doilea set, Alcaraz a fost condus cu 2-1 dar a revenit în forță și a dominat. Campionul de la Roland Garros și Wimbledon s-a impus cu 6-3 și s-a calificat în finală.

"Sunt bucuros că am rămas concentrat pe parcursul primului set și, atunci când pierdeam un game pe propriul serviciu, recuperam în următorul. Recunosc că, în fața unui adversar tare, cum este Daniil, e mai ușor când conduci cu 1-0 la seturi." a spus Alcaraz după partidă.

Adversarul lui Carlos Alcaraz din finala Open-ului Chinei va fi campionul en-titre, Jannik Sinner. Tenismanul italian, numărul 1 mondial, l-a învins în semifinale pe chinezul Yunchaokete Bu. Și dacă în primul set Sinner s-a impus fără mari emoții, scor 6-3, atunci în al doilea favoritul gazdelor i-a dat bătăi de cap. S-a decis la tiebreak, în care Sinner a triumfat.