Echipa Academiei de fotbal Radu Rebeja, învinsă și în retur

Echipa Academiei de fotbal Radu Rebeja a ratat calificarea în turul 2 preliminar al UEFA Youth League. După ce a pierdut în deplasare cu 1:2 în fața echipei kazahe Kairat Almatî, formația pregătită de Ilie Pinteac a cedat și pe teren propriu cu scorul de 1:4.

Campioana Republicii Moldova putea deschide scorul în minutul 7. Danil Andreiciu a făcut o cursa solitară, i-a pasat în față lui Artur Sprinsean, care a tras în blocajul portarului Eldar Mendygaliyev. Peste 1 minut, oaspeții au preluat conducerea în urma autogolului fundașului Chiril Țap. Kairat își putea dubla avantajul în minutul 20. Mai întâi portarul Pavel Socolov a avut o intervenție providențială în fața lui Dastan Saptayev, iar din cornerul rezultat, un jucător kazah nu a avut precizie la faza de finalizare. Peste alte 4 minute, Bogdan Musteață i-a pus probleme portarului advers cu o execuție din lovitură liberă, iar în minutul 30, Pavel Socolov a mai intervenit odată salvator în fața aceluiași Saptayev. Cu 3 minute până la pauză, Ramazan Bagdat a scos o lovitură de la 11 metri pe care tot el a transformat-o.

La începutul reprizei secunde, echipa Academiei Rebeja a beneficiat de un penalty, iar Alexandru Mardari a redus din handicap. Formația lui Ilie Pinteac a forțat și a fost periculoasă la fazele fixe. Cu 9 minute până la final, Kairat a risipit toate emoțiile prin Dastan Saptayev, iar Arup Sautov a stabilit scorul final în minutul 90+4.

"Sunt de părere că dacă am fi marcat primii, meciul ar fi putut avea un alt deznodământ. Poate am fi câștigat." a spus fotbalistul Danil Andreciu.

"Ne vom antrena și vom învăța din greșeli, și sper că în 2025 vom juca mai bine." a afirmat fotbalistul Bogdan Musteață.

"Suntem mândri că am ajuns în această competiție. Am văzut la ce nivel suntem. Fizic am cedat în repriza secundă." a spus antrenorul Ilie Pinteac.

În turul 2 preliminar al UEFA Youth League, Kairat Almatî va juca cu Betis Sevilla din Spania.