FCSB, victorie pe terenul lui PAOK

Echipa bucureșteană FCSB a obținut a doua victorie consecutivă în grupa unică a Ligii Europei. Într-un meci al etapei a 2-a, campioana României a învins în deplasare cu 1:0 pe PAOK Salonic din Grecia

facebook.com/FCSBOfficial
Sursa: facebook.com/FCSBOfficial

FCSB-ul a obținut o victorie muncită, în fața unei formații aflate în criză, ajunsă la trei înfrângeri consecutive în toate competițiile. Singurul gol al partidei a fost marcat de atacantul Daniel Bîrligea în minutele adiționale ale primei reprize.

La 10 minute de la reluae, mijlocașul Darius Olaru a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. Campioana României va juca următoarea partidă din grupa unică a Ligii Europei pe 24 octombrie, în deplasare cu Glasgow Rangers.

Cel mai spectaculos meci al serii s-a disputat în Portugalia. Pe Estádio do Dragão, FC Porto și Manchester Uniteda au remizat, scor 3:3. ''Diavolii roșii'' au condus cu 2:0 prin golurile marcate de Marcus Rashford și Rasmus Hoejlund, însă ''dragonii'' au răsturnat scorul. Pepe a redus din handicap, apoi Samuel Omorodion și-a trecut în cont o dublă. Manchester United a egalat în minutul 90+1 prin Harry Maguire, la 10 minute după ce rămăsese în inferioritare numerică în urma eliminării lui Bruno Fernandes.

AS Roma, finalista ediției din 2023, a pierdut suprinzător pe terenul grupării suedeze Elfsborg Boras, scor 0:1.