Damașcan, în formă maximă

Internaționalul moldovean Vitalie Damașcan se află în formă maximă înaintea meciurilor echipei noastre naționale cu Andorra și Malta în Liga Națiunilor. Atacantul originar din Soroca a marcat primele sale goluri în campionatul israelian de fotbal.

facebook.com/vitalie.damascan
Sursa: facebook.com/vitalie.damascan

Într-un meci al etapei a 6-a, echipa sa, Maccabi Petah-Tikva, a învins pe teren propriu pe Maccabi Bnei-Raina, cu scorul de 2:1, și ambele goluri ale echipei-gazdă au fost marcate de Vitalie Damașcan. Moldoveanul a fost titular, iar în minutele adiționale ale primei reprize a restabilit egalitatea din penalty. Apoi, Vitalie a marcat golul victoriei în minutul 90.

După această victorie Maccabi Petav-Tikva a urcat pe locul 9 în clasament, cu 7 puncte la activ. Reamintim că Vitalie Damașcan a fost convocat de selecționerul Sergiu Cleșcenco pentru meciurile cu Andorra și Malta din Liga Națiunilor, programate pentru 10 și, respectiv, 13 octombrie. Prima partidă, cea cu Andorra, va fi transmisă în direct și în exclusivitate de Moldova 2, iar cealaltă, din Malta - de Moldova 1. Ambele meciuri vor începe de la ora 19.