„Tricolorii” au debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal pe plajă

Echipa națională de fotbal pe plajă a Republicii Moldova a început cu dreptul preliminariile Campionatului Mondial din 2025. Într-o partidă din cadrul grupei D a turneului de calificare, ce are loc în orașul spaniol Cadiz, „tricolorii” au învins echipa Belgiei cu scorul de 6:4.

Belgienii au deschis scorul prin Anis Ennya, dar discipolii lui Ruslan Pernai au restabilit rapid egalitatea prin Dumitru Graur. Peste circa două minute, Grigore Cojocari i-a adus pe "tricolori" în avantaj și a marcat cu această ocazie al 24-lea său gol în tricoul echipei naționale de fotbal pe plajă.

Belgienii nu au lăsat garda jos și, la începutul reprizei a doua, au egalat deja ei, prin Dorian Tilly. După acest gol al belgienilor, cele două formații au mai înscris de alte 6 ori. Pentru "tricolori" au marcat Alexandru Ceh, Nicolae Ignat, Artiom Turtă și același Grigore Cojocari, iar discipolii antrenorului spaniol Juan Mames au replicat doar prin Anis Ennya și Vincent Depotbecker.

Luni, 7 octombrie, discipolii lui Ruslan Pernai vor susține a doua partidă din gupa D în compania echipei Belarusului. Meciul se va disputa de la ora 15. După retragerile României și Turciei, 21 de echipe participă la acest turneu preliminar, ce se va încheia pe 13 octombrie. La turneul final de anul viitor al Campionatul Mondial se vor califica echipele se vor clasa pe primele 2 locuri din ambele grupe ale fazei principale.