Naționala de tineret a Republicii Moldova, învinsă în ultimul meci din preliminariile Campionatului European de fotbal

Echipa națională de fotbal „sub 21 de ani” a Republicii Moldova a cedat în fața reprezentativei similare a Macedoniei de Nord, scor 1-2. Partida a avut loc la Skopje și a fost ultima din calificările EURO 2025.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Gazdele au deschis scorul prin Behar Feta, în minutul 11. Nu s-a mai marcat până în minutul 90+4, atunci când Macedonia de Nord și-a dublat avantajul prin Bekim Kamberi. Tinerii "tricolori" au răspuns imediat printr-un gol al lui Vlad Răileanu, fotbalist legitimat la Zimbru Chișinău, însă nu au mai avut timp să egaleze.

Astfel, trupa lui Ștefan Stoica a încheiat preliminariile pe locul 5 în grupa C, cu 7 puncte acumulate. Pe locul 6, ultimul, s-a clasat Gibraltarul, cu 3 puncte.