Liga Națiunilor. Republica Moldova, învinsă de Malta

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a cedat cu 0-1 în deplasare în fața reprezentativei similare a Maltei în Liga Națiunilor UEFA. „Tricolorii” au încasat singurul gol din penalty, pe final de meci.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Prima repriză a partidei disputate la Ta' Qali a fost una tacticizată, cu puține ocazii de gol. Malta a avut posesia mai bună, dar "tricolorii" au fost mai periculoși în fața porții. În minutul 36, Vitalie Damașcan a primit o pasă bună de la Artur Ioniță și a tras la poartă, însă goalkeeperul maltez a reținut în 2 timpi. Aproape de pauză, și Ioniță putea marca, însă a șutat pe lângă poartă dintr-o poziție favorabilă.

În repriza secundă, maltezii au devenit mai insistenți. Kemar Reid și Teddy Teuma au șutat periculos, însă de fiecare dată portarul Dumitru Celeadnic a intervenit sigur. În minutul 86, echipa gazdă a obținut un penalty, după o fază în care fundașul Vladislav Baboglo a faultat un adversar în careu. Teddy Teuma a înscris de la 11 metri. Mai mult de atât, maltezii au obținut încă un penalty în prelungiri. De această dată, Victor Mudrac a comis henț în careu. Același Teuma a executat, dar a trimis balonul peste poartă.

Astfel, în grupa a 2-a a Ligii D, Republica Moldova este lider cu 6 puncte. Malta are tot 6 puncte, dar are golaveraj mai slab și este dezavantajată și la meciurile directe cu „tricolorii”. Andorra are 0 puncte.

Echipa care va promova în Liga C se va decide în noiembrie. Republica Moldova va juca în deplasare cu Andorra, pe 16 noiembrie, iar Malta va întâlni acasă tot Andorra, pe 19 noiembrie.