Zimbru, victorie lejeră în campionat

După 3 înfrângeri și o remiză în 4 etape în Superliga moldovenească de fotbal, Zimbru Chișinău a simțit, în sfârșit, și gustul victoriei. „Galben-verzii" au învins fără drept de apel pe FC Florești, scor 4-0, într-un meci din cadrul etapei a 10-a a campionatului.

FC Zimbru
Sursa: FC Zimbru

Sub privirile noului antrenor, turcul Hikmet Karaman, caboverdianul Joao Paulino a marcat primul gol al partidei, în minutul 31. Peste alte 10 minute Vlad Răileanu a dublat avantajul echipei-gazdă.

Junele Lucian Radu, un fotbalist de doar 18 ani, a înscris după pauză pentru 3:0, iar ultimul gol al meciului a fost înscris de același Vlad Răileanu, deja în timpul adițional.

Zimbru a urcat provizoriu pe locul 3 în clasament, cu 16 puncte la activ. Petrocub Hâncești are 15 puncte, iar Milsami Orhei 14, dar aceste echipe au câte un meci mai puțin jucat. Lider este Sheriff Tiraspol, cu 26 de puncte, secondat de CSF Bălți, cu 18.