Show în meciul Sheriff - Zimbru

Show de zile mari în „El Clasico de Moldova”. Sheriff Tiraspol a învins pe Zimbru Chișinău cu 4-2 în ultimul meci al etapei a 11-a din Superliga moldovenească de fotbal.

fc-sheriff.com
Sursa: fc-sheriff.com

Nana Boakye a deschis scorul în partida disputată la Tiraspol, în urma unui corner. Cyrille Bayala a dublat avantajul gazdelor dintr-un penalty. "Galben-verzii", cu noul antrenor, Hikmet Karaman, în premieră pe banca tehnică, au redus din diferență prin Joao Paulino. Până la pauză, însă, "viespile" au mai marcat o dată, prin Vladimer Mamuciașvili.

În repriza secundă, Sheriff a dus scorul la 4-1, prin Cedric Badolo, care a înscris un gol fabulos.

Zimbrii au răspuns repede, printr-un alt gol superb, cel al lui Ștefan Bîtcă.

În celelalte meciuri ale etapei, Dacia-Buiucani Chișinău a remizat cu Petrocub Hâncești, scor 0-0, Spartanii Sportul Chișinău cu CSF Bălți, scor 1-1, iar Milsami Orhei a învins pe FC Florești cu 5-0.

Sheriff este lider detașat în clasamentului Superligii, cu 29 de puncte acumulate. Urmează CSF Bălți cu 19 puncte și Milsami cu 17 puncte, "vulturii roșii" având cu un meci mai puțin jucat.