Qatar 2022

Elveția, victorie spectaculoasă și calificare în optimi

Reprezentativa Elveției a învins selecționata Serbiei cu 3-2 în ultima etapă a fazei grupelor și a acces în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

FIFA
Sursa: FIFA

În meciul disputat pe Stadionul 974 din Doha, elvețienii au condus prin golul lui Xherdan Shaqiri în minutul 20. Sârbii au revenit în forță, iar Aleksandar Mitrovic și Dușan Vlahovic au marcat câte un gol. Chiar înaintea pauzei, însă, Breel Embolo a egalat. Elveția a înscris golul decisiv la începutul reprizei secunde, prin Remo Freuler.

Astfel, Brazilia s-a clasat pe primul loc în grupa G, cu 6 puncte acumulate. Elveția a adunat 6 puncte (golaveraj mai slab), Camerun patru, iar Serbia unul.

În optimi, Brazilia va întâlni Coreea de Sud pe 5 decembrie (21:00), iar Elveția va da piept cu Portugalia pe 6 decembrie (21:00). Ambele meciuri vor fi transmise în direct și exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.