Qatar 2022

Franța este în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Echipa națională a Franței, deținătoarea trofeului, face totul pentru a-l apăra, iar în optimi a învins reprezentativa Poloniei cu 3-1. Meciul s-a disputat pe stadionul Al Thumama din Doha.

FIFA
Sursa: FIFA

În prima repriză, Olivier Giroud a înscris și a devenit, astfel, cel mai bun marcator din istoria selecționatei Franței. Atacantul de 36 de ani a ajuns la 52 de goluri în tricoul “Les Bleus” și l-a depășit pe legendarul Thierry Henry (51).

În repriza secundă, Kylian Mbappe a marcat două goluri. Polonia a înscris golul de onoare în prelungiri, prin Robert Lewandowski, care a transformat un penalty.

Campioana mondială în exercițiu va înfrunta în sferturi câștigătoarea meciului Anglia - Senegal, care se va juca diseară de la ora 21:00. Partida va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.