Zimbru a remizat cu Sfântul Gheorghe în sferturile de finală ale Cupei Moldovei

Calificarea se va decide în manșa secundă! Zimbru Chișinău și Sfântul Gheorghe Suruceni au terminat la egalitate prima manșă a confruntării din sferturile de finală ale Cupei Moldovei. Partida ce s-a jucat la complexul sportiv Zimbru din capitală, s-a încheiat cu scorul alb de 0:0.

FC Sfântul Gheorghe
Sursa: FC Sfântul Gheorghe

"Un rezultat echitabil. Dacă e să vorbim despre ocazii, atunci noi am fost mai aproape de gol în prima repriză, iar adversarul - în cea de-a doua. În special, aproape de finalul partidei.", a declarat Lilian Popescu, antrenorul echipei Zimbru

"Luând în considerare că în Cupa se joacă în două manșe, pot să zic că rezultatul primului meci nu este rău deloc.", a menționat Nicolai Mandrîcenco, antrenorul formației Sfântul Gheorghe Suruceni

Returul este programat peste o lună, de asemeni, la Chișinău. Până atunci, însă, cele două formații se vor mai întâlni o dată. Deja pe 11 martie, Zimbru și Sfântul Gheorghe se vor confrunta în prima etapă a fazei a doua a Superligii moldovenești de fotbal.

Într-o altă partidă din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei, CSF Bălți a surclasat divizionara secundă Univer-Oguzsport Comrat. Formația bălțeană s-a distrat pe teren propriu, câștigând cu scorul net de 5:0. Golurile gazdelor au fost marcate de Serafim Cojocari, Nichita Moțpan, Zotsara Randriambololona, Welington Mațukici și Vadim Iakovlev.

"Am avut o practică joc binevenită. Mi-a plăcut foarte mult că băieții s-au atârnat foarte serios de acest meci. Am încercat niște scheme la care am lucrat la antrenamente. Ceva ne-a reușit, ceva nu prea. În orice caz, mi-a plăcut disciplina băieților în teren.", a afirmat antrenorul echipei, CSF Bălți, Veaceslav Rusnac

O zi mai devreme, Petrocub Hâncești a învins pe Milsami Orhei cu 3-0 în aceeași fază a competiției, iar Sheriff Tiraspol a dispus cu același scor de Dacia-Buiucani.

Partidele retur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei sunt programate pe 5 aprilie.