Manchester United, ca și calificată în sferturile de finală ale Ligii Europei

Manchester United a luat o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Europei! "Diavolii roșii" au învins în prima manșă a optimile de finală pe Real Betis cu scorul 4-1.

Manchester United
Sursa: Manchester United

Gazdele au deschis scorul după doar 6 minute, prin Marcus Rashford. Ayoze Perez a restabilit egalitatea în minutul 32, dar Antony a adus-o din nou în avantaj pe United cu o execuție imparabilă la 7 minute după reluarea partidei. Bruno Fernandes a majorat scorul la 3-1, iar lovitura de grație a fost dată de Wout Weghorst. Atacantul olandez a marcat primul său gol în tricoul lui Manchester United.

În aceeași fază a competiției, Arsenal Londra și Sporting Lisabona au oferit un adevărat spectacol pe "Estadio Jose Alvalade". Liderul din Premier League a spart gheața prin golul înscris de William Saliba în minutul 22, iar lusitanii au egalat până la pauză prin Inacio. Cele două formații au mai marcat câte o dată în mitanul secund. Mai întâi, Paulinho a adus-o în avantaj pe Sporting, iar Arsenal a smuls egalul după autogolul lui Hidemasa Morita. Juventus Torino a câștigat la limită pe teren propriu în fața formației Freiburg, grație golului înscris de Angel Di Maria în repriza secundă.

O altă formație italiană, AS Roma a dispus de Real Sociedad cu scorul de 2-0. Echipa antrenată de Jose Mourinho a marcat prin Stephan El Shaarawy și Marash Kumbulla. Partidele din manșa secundă a optimilor de finală ale Ligi Europei se vor disputa pe 6 martie.