Farul, victorie norocoasă

Meci electrizant în Superliga românească de fotbal. Farul Constanța a învins pe Rapid București cu scorul de 2-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 30-a, ultima a sezonului regulat.

orangesport.ro
Sursa: orangesport.ro

„Alb-vișiniii” au fost cei care au deschis scorul prin Antonio Sefer în minutul 14, după ce Ionuț Larie și Dragoș Nedelcu s-au încurcat reciproc în marginea careului de pedeapsă. Constănțenii, însă, au egalat rapid - în minutul 21 Andrei Artean a înscris cu o lovitură de cap, la centrarea lui Andrei Borza. Golul victoriei echipei comandate de Gheorghe Hagi a fost înscris de Adrian Mazilu în minutul 50. Portarul Horațiu Moldovan a avut o intervenție inexplicabilă la mingea trimisă direct în bațele sale de către tânărul de 17 ani și mingea s-a scurs agonizant în plasă.

Farul a încheiat sezonul regular pe primul loc în clasament, cu 64 de puncte, iar în prima etapă a play-off-ului va găzdui pe FC Universitatea-1948 Craiova sau Sepsi Sfântu Gheorghe. De partea cealaltă, giuleștenii au adunat 52 de puncte după 30 de etape, iar în prima rundă a fazei finale de campionat se vor deplasa la Cluj-Napoca pentru derby-ul feroviar cu CFR.