Qatar 2022

Primul meci decis la penalty-uri la Campionatul Mondial din Qatar

Echipa națională a Croației s-a calificat în sferturile de finală după un meci dramatic cu reprezentativa Japoniei, decis la penalty-uri. Partida a avut loc pe stadionul Al Janoub din orașul Al Wakrah.

FIFA
Sursa: FIFA

Niponii au condus grație golului marcat de Daizen Maeda în minutul 43. Croații au egalat prin Ivan Perisic în minutul 55. Nu s-a mai înscris în timpul regulamentar, dar nici în cele două reprize de prelungiri și s-a ajuns la seria de departajare. Aici, fotbaliștii croați au avut nervii mai tari și s-au impus cu 3-1. Eroul echipei a fost portarul Dominik Livakovic, care a respins trei lovituri de la punctul cu var.

În sferturi, Croația va întâlni câștigătoarea meciului Brazilia - Coreea de Sud, care se va disputa diseară, cu începere de la ora 21:00. Partida va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.