Qatar 2022

Brazilia a făcut show în optimile de finală

Selecționata Braziliei a învins clar naționala Coreei de Sud, scor 4-1, și s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale din Qatar. Soarta meciului de pe Stadionul 974 din Doha a fost decisă în prima repriză.

FIFA
Sursa: FIFA

Vinicius Junior a deschis scorul în minutul 7. În minutul 11, Richarlison a fost faultat în careu, iar Neymar, care a revenit după o accidentare, a transformat penalty-ul. În minutul 29, Richarlison a înscris și el, la capătul unei combinații strălucitoare. Lucas Paqueta a marcat golul al patrulea al “Seleção” peste alte 7 minute. În repriza secundă, sud-coreenii au înscris golul de onoare prin Paik Seungho.

În sferturi, Brazilia va înfrunta Croația. Meciul se va juca pe 9 decembrie, cu începere de la ora 17:00 și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.