Damașcan a marcat în al doilea meci consecutiv pentru FC Voluntari

Internaționalul moldovean Vitalie Damașcan este în mare formă înaintea "dublei" "tricolorilor" moldoveni cu Insulele Feroe și Cehia în preliminariile Campionatului European de fotbal. Atacantul lui FC Voluntari a înscris în partida cu Hermanstadt Sibiu, scor 1:1 din prima etapă a play-out-ului Superligii românești.

Damașcan a deschis scorul în minutul 31, la capătul unei faze superbe a formației ilfovene și a ajuns la 10 goluri în această ediție de campionat.

Hermannstadt a egalat în minutul 69 prin Silviu Bălaure. La gazde, fundașul moldovean Igor Armaș a jucat tot meciul, iar mijlocașul Vadim Rață a fost înlocuit în minutul 79. După acest meci, formația ilfoveană, cu 18 puncte, a rămas pe locul 3 în clasamentul play-out-ului Superligii românești de fotbal.

Într-o altă partidă din play-out, UTA Arad, cu internaționalul moldovean Virgiliu Postolachi în teren pe durata întregului meci, a cedat cu 0:1 pe terenul formației Petrolul Ploiești, și cu 14 puncte se clasează pe locul 9.