Barça a câștigat El Clasico

FC Barcelona este tot mai aproape de titlul de campioană a Spaniei după victoria în "EI Clasico". Formația „blau-grana" a învins pe Real Madrid cu 2:1 în meciul disputat pe Camp Nou.

facebook.com/fcbarcelona/
Sursa: facebook.com/fcbarcelona/

Partida a început prost pentru gazde. Vinicius Junior a încercat să paseze unui coechipier, iar Ronald Araujo a deviat balonul în propria poartă. Barça a egalat pe finalul primei reprize, prin Sergi Roberto. „Los Blancos" au înscris în minutul 81, prin Marco Asensio, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Formația catalană a dat lovitura de grație în prelungiri. Franck Kessie a marcat golul victoriei.

Fotbaliștii Barçei au sărbătorit triumful în vestiar.

FC Barcelona conduce autoritar clasamentului campionatului spaniol cu 12 puncte avans față de Real Madrid. Până la sfârșitul competiției mai sunt 12 etape.