Qatar 2022

Spania a spus adio Cupei Mondiale

Echipa națională a Spaniei a fost eliminată surprinzător de la turneul din Qatar. „Furia Roja” a cedat la penalty-uri în fața Marocului în optimile de finală. Meciul s-a disputat pe Education City Stadium din Doha.

FIFA
Sursa: FIFA

Spania a dominat posesia balonului, dar ambele echipe au avut ocazii bune de gol. Totuși, la sfârșitul timpului regulamentar al partidei, dar și după prelungiri, scorul a rămas cel de 0-0. Seria de departajare a fost un dezastru pentru campioana mondială din 2010. Pablo Sarabia a lovit bara, iar șuturile lui Carlos Soler și Sergio Busquets au fost parate de portarul marocan, Yassine Bounou. Marocanii, la rândul lor, au transformat trei penalty-uri din patru.

În sferturi, Marocul va întâlni câștigătoarea meciului Portugalia - Elveția. Partida se va juca diseară, cu începere de la ora 21:00 și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.