Ministra Natalia Plugaru, la Moldova1: Angajații vor primi aceiași bani pentru 22 de zile de concediu

Schimbarea modalității de calculare a concediilor – prin trecerea de la 28 de zile calendaristice la 22 de zile lucrătoare – nu va afecta indemnizația pe care o primește salariatul. Reforma concediilor de odihnă prevede majorarea coeficientului de plată pentru fiecare zi lucrătoare, ceea ce va compensa „pierderea” celor șase zile calendaristice din perioada de odihnă.
Odată cu anunțarea reformei, au apărut speculații privind modalitatea de achitare a indemnizației, întrucât părea că aceasta se va reduce, deoarece numărul zilelor de concediu luate în calcul urma să fie mai mic, chiar dacă perioada efectivă de odihnă nu se modifica.
Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a explicat în platoul emisiunii „Bună dimineața” de la Moldova 1 că, din 1 ianuarie 2027, această indemnizație nu va suferi diminuări financiare.
„Înainte, acele 28 de zile calendaristice se înmulțeau cu un coeficient. Acum, 22 de zile lucrătoare vor avea un coeficient mai mare, pentru că o zi de concediu va fi egală cu o zi de lucru, în funcție de salariul fiecărei persoane. Deci, până la urmă, banii de indemnizație pe care persoanele îi primesc vor fi aceiași, nu se schimbă nimic”, a menționat ministra.
Chiar dacă în Republica Moldova s-a decis oferirea unui concediu de 22 de zile lucrătoare, sub media de 24 de zile din UE, ministra a explicat că, în realitate, moldovenii nu se vor odihni mai puțin.
„De ce 22 de zile față de media europeană? Pentru că în Republica Moldova mai avem și zile de sărbătoare, care sunt 13 la număr. În multe țări din Europa, aceste zile sunt mult mai puține. Deci noi, când ne uităm per total cât, avem 35 de zile de odihnă față de 30, cu tot cu sărbători, în Europa”, a punctat Natalia Plugaru.
Zilele de concediu acumulate nu se anulează
Persoanele care au adunat zile de concediu le vor putea transfera pentru anul 2027, cu păstrarea aceleiași formule de calcul.
„Nu schimbăm regulile de joc. Doar concediile acumulate după 1 ianuarie 2027 vor fi evaluate după formula nouă”, a menționat Natalia Plugaru.
Ministra a amintit că, potrivit prevederilor în vigoare, „zilele de concediu trebuie consumate timp de doi ani, pentru că, în caz contrar, ele se pierd”.
O modificare prevăzută se referă la anularea zilelor suplimentare de concediu pentru funcționarii publici care foloseau concediul nefolosit pentru câștig suplimentar.
„Zilele suplimentare se adunau foarte multe – zeci, chiar și sute de zile de concediu. Practica arată că ele nu erau luate la timpul potrivit, ci mai degrabă erau luate doar la eliberare, ceea ce avea un impact negativ asupra bugetului de stat. Omul, în loc să se odihnească, aduna zilele de concediu ca să obțină plata pentru aceste zile. Noi nu vrem ca zilele de concediu să fie o modalitate de a câștiga bani. Acest lucru trebuie să se întâmple prin salariu”, a declarat Natalia Plugaru.
Potrivit reformei inițiate, concediile de odihnă în domeniile public și privat vor fi calculate altfel. În loc de 28 de zile calendaristice, cu weekendurile incluse, noua reformă prevede oferirea unui concediu anual de 22 de zile lucrătoare. Prin urmare, la calcularea concediului nu se vor mai lua în considerare zilele de sâmbătă și duminică, ci doar cele din timpul săptămânii.
CITIȚI ȘI: