Salarii „în plic” și lucrători „la negru”: Percheziții la sediul unei companii și pe șantiere de construcții

O companie din domeniul construcțiilor este suspectată de aplicarea unui mecanism ilegal pentru a diminua obligațiile fiscale. Ofițerii Inspectoratului Național de Investigații (INI) și procurorii PCCOCS au efectuat marți, 23 iunie, mai multe percheziții, descoperind pe șantiere mai mulți muncitori care lucrau „la negru”.
Cauza penală a fost inițiată în luna februarie. Potrivit anchetatorilor, din anul 2024 până în prezent, factorii de decizie ai societății comerciale ar fi retras mijloace financiare sub formă de dividende, pe care ulterior le-ar fi utilizat pentru achitarea neoficială a salariilor angajaților.
Perchezițiile au avut loc la sediul companiei, pe două șantiere de construcție și la domiciliile unor persoane vizate de investigație.
Oamenii legii au ridicat bani care ar proveni din activități infracționale, dispozitive de stocare a datelor, documente contabile, registre cu înscrisuri de ciornă și alte materiale relevante pentru cauza penală.
Totodată, în timpul verificărilor efectuate, au fost depistați mai mulți muncitori care, potrivit constatărilor preliminare, nu erau angajați oficial.
Acțiunile de urmărire penală continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cauzei, identificării persoanelor implicate și administrării probelor necesare.
CITIȚI ȘI: