Zonele „fără fum” se extind din 24 iunie: Amenzi de până la 15 mii de lei pentru încălcarea noilor reguli

Fumatul va fi interzis în mai multe spații, iar cei care nu respectă noile reguli riscă sancțiuni mai dure. Măsurile intră în vigoare astăzi, 24 iunie, și au ca obiectiv reducerea expunerii populației la fumul de tutun, precum și limitarea consumului de produse cu nicotină în rândul tinerilor.
Noile reglementări vizează nu doar țigaretele clasice, ci și dispozitivele de încălzire a tutunului, narghileaua și alte produse similare.
Fumatul devine interzis pe terenurile de sport, în grădinile zoologice, parcurile acvatice, pe plaje, în pasajele pietonale subterane, în zonele de îmbarcare și debarcare a pasagerilor.
Restricțiile se aplică în scările blocurilor de locuit, în coridoare, în cabinele ascensoarelor, în alte spații comune și chiar chiar la balcoanele apartamentelor și căminelor.
O altă prevedere importantă interzice fumatul și utilizarea dispozitivelor electronice pe o rază de 10 metri de la intrarea în clădirile publice și de la sistemele de ventilare.
Directoarea Institutului de Pneumologie „Chiril Draganiuc”, Doina Rusu, a declarat pentru Teleradio-Moldova că efectele noilor restricții ar trebui să fie vizibile încă din primele luni de aplicare.
„Se va reduce semnificativ utilizarea nicotinei de către tineri. Cu alte cuvinte, riscul de a crește o generație dependentă de tutun”, a subliniat Doina Rusu.
Aplicarea amenzilor mai mari ar putea fi o soluție bună pentru descurajarea fumatului, efect confirmat de experiențele altor state care au adoptat măsuri similare.
„Majorarea amenzilor, introducerea diferitor restricții și chiar creșterea prețurilor și accizelor s-au soldat cu o scădere semnificativă a consumului de produse de fumat”, a declarat directoarea Institutului de Pneumologie.
Noul cadru legal prevede sancțiuni mai severe atât pentru persoanele care fumează în locurile interzise, cât și pentru administratorii spațiilor publice care nu asigură respectarea regulilor.
Astfel, persoanele surprinse fumând în zonele unde acest lucru este interzis riscă amenzi cuprinse între 1.750 și 2.250 de lei sau muncă neremunerată în folosul comunității între 40 și 60 de ore.
Pentru neafișarea semnelor de interzicere a fumatului, persoanele cu funcție de răspundere pot fi sancționate cu amenzi între 7.500 și 9.000 de lei, iar persoanele juridice – între 10.500 și 12.000 de lei, inclusiv cu suspendarea activității.
În cazul admiterii fumatului în spațiile în care acest lucru este interzis, amenzile pentru persoanele cu funcție de răspundere ajung la 12.000 de lei, iar pentru persoanele juridice pot varia între 13.500 și 15.000 de lei, cu posibilitatea suspendării activității.
Totodată, amenzile pentru comercianții care vând produse din tutun minorilor pot ajunge până la 10.000 de lei.
În plus, legislația interzice complet comercializarea pliculețelor cu nicotină pentru uz oral, inclusiv a celor cu nicotină sintetică, considerate de specialiști produse cu risc ridicat de dependență, în special în rândul adolescenților.
Noile reglementări antifumat au fost adoptate pentru a consolida protecția sănătății publice și pentru a armoniza legislația Republicii Moldova cu normele europene.
CITIȚI ȘI:
- Fumatul, interzis în stațiile de transport public sau la balcoanele apartamentelor: Amenzi mai mari de la sfârșitul lunii iunie
- Parlamentul votează o declarație anti-fumat. Renato Usatîi: „Când 40% dintre deputați fumează, voi umblați cu declarații”
- Noi interdicții privind fumatul, inclusiv al țigaretelor electronice, aprobate: proiectul de lege, votat în lectură finală
- Țigările electronice, tot mai populare printre elevi. Profesorii cer implicarea părinților