Social

Moment de reculegere în întreaga țară: La ora 09:00, toate autospecialele Poliției vor porni sirenele în memoria polițiștilor căzuți la datorie

Poliția Națională anunță organizarea unui moment de reculegere la nivel național în memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața în urma gravului accident rutier produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu.

Potrivit instituției, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din Republica Moldova, indiferent de locul în care se află sau de misiunile pe care le desfășoară, vor porni simultan semnalele acustice pentru a aduce un omagiu colegilor decedați.

Reprezentanții Poliției precizează că gestul simbolic este un semn de recunoștință, respect și comemorare a sacrificiului, devotamentului și profesionalismului celor doi angajați care și-au pierdut viața în timpul serviciului, în slujba cetățenilor și a siguranței publice.

Totodată, Poliția a transmis sincere condoleanțe familiilor îndurerate, colegilor și tuturor celor afectați de această pierdere.

Autoritățile îndeamnă cetățenii să manifeste respect și solidaritate în timpul momentului de comemorare și precizează că utilizarea sirenelor are exclusiv scop comemorativ.

„Vă îndemnăm să nu vă alarmați la auzul sirenelor și să evitați orice stare de panică, întrucât acestea vor fi utilizate exclusiv în cadrul acestui gest de comemorare”, menționează Poliția Națională.

Accidentul în care și-au pierdut viața cei doi polițiști s-a produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, cazul fiind investigat de autoritățile competente.

Amintim că, marți, 23 iunie, doi polițiști de patrulare - Mihail Chiriac și Nicolae Dragan - au murit la spital în urma unui accident grav produs pe drumul R6, în satul Grigorăuca, raionul Sângerei. Polițiștii care se aflau pe acostament, în afara autospecialei, au fost spulberați de o mașină al cărei șofer ar fi adormit la volan.

Mihail Chiriac avea 29 de ani, iar Nicolae Dragan, 25 de ani.

CITIȚI ȘI:

Ana Cebotari

Ana Cebotari

Autor

Citește mai mult