Justiție

Șoferul care a provocat moartea a doi polițiști la Sângerei, plasat în arest la domiciliu

TV NORD
Sursa: TV NORD

Șoferul care a provocat accidentul rutier de la Sângerei, în urma căruia doi polițiști și-au pierdut viața, pe 23 iunie, a fost plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile și riscă până la 10 ani de închisoare.

Măsura preventivă a fost dispusă pe 25 iunie, la solicitarea procurorilor din Sângerei.

Accidentul s-a produs în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sângerei. Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, a declarat că, potrivit datelor preliminare ale anchetei, șoferul ar fi adormit la volan și s-a izbit în autospeciala de patrulare, care staționa regulamentar pe acostament, cu girofarurile pornite.

Cei doi polițiști se aflau lângă autospecială și documentau un alt conducător auto în momentul impactului. Ei au fost prinși între cele două vehicule și au suferit răni extrem de grave, inclusiv amputarea membrelor inferioare. Ambii au fost transportați la spital, însă au intrat în stop cardiac în timpul intervențiilor chirurgicale și nu au mai putut fi salvați.

Polițiștii decedați, Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, de 25 de ani, au fost înmormântați astăzi.

Șoferul care a provocat accidentul are 51 de ani și este locuitor al satului Pelinia, raionul Drochia.

Procuratura a inițiat o cauză penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere, faptă soldată cu consecințe deosebit de grave. Bărbatul a fost pus sub învinuire și riscă o pedeapsă de până la 10 ani de închisoare.

„Inițial, pe numele șoferului a fost pornită o cauză penală pentru producerea unui accident rutier soldat cu vătămarea corporală gravă a două persoane. Ulterior, în urma decesului victimelor, învinuirea a fost modificată, acesta fiind cercetat pentru producerea unui accident rutier soldat cu decesul a două persoane”, a declarat pentru TV NORD Ludmila Zaharia, procuror în cadrul Procuraturii Sângerei.

Guvernul a decis miercuri, 24 iunie, să acorde câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști. Ședința Executivului a început cu un moment de reculegere, iar premierul Alexandru Munteanu a transmis condoleanțe familiilor îndoliate.

CITIȚI ȘI:

Nicoleta Borodin

Nicoleta Borodin

Autor

Citește mai mult