Social

Peste 174 de mii de persoane au beneficiat de medicamente compensate în luna mai

Peste 174 de mii de persoane au beneficiat în luna mai de medicamente și dispozitive medicale compensate, prescrise prin intermediul Sistemului informațional eRețeta. Pentru produsele compensate eliberate în această perioadă, Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) a transferat farmaciilor contractate aproximativ 114 milioane de lei, cu peste trei milioane de lei mai mult față de aceeași lună a anului trecut.

Potrivit CNAM, peste 107 milioane de lei au fost achitate pentru medicamente compensate, iar costul mediu al medicamentelor și dispozitivelor medicale compensate pentru un singur beneficiar a constituit 618 lei.

Cea mai mare parte a fondurilor a fost destinată tratamentului bolilor aparatului circulator. În acest scop, au fost alocate peste 52 de milioane de lei, de care au beneficiat aproximativ 126 de mii de pacienți. Totodată, pentru medicamentele destinate tratării bolilor endocrine, de nutriție și metabolism s-au alocat circa 37 de milioane de lei, acestea fiind prescrise pentru peste 74 de mii de persoane.

Cel mai costisitor tratament compensat în luna mai a fost cel pentru epidermoliza buloasă, costul mediu per pacient depășind 1.255 de lei.

În aceeași perioadă, peste 18 mii de persoane au beneficiat de dispozitive medicale compensate, pentru care CNAM a alocat peste 6.7 milioane de lei.

Instituția amintește că rețeta electronică poate fi prescrisă de orice medic, inclusiv de cei din unitățile de primiri urgențe, precum și de medicii care acordă îngrijiri comunitare sau îngrijiri paliative la domiciliu.

Medicamentele și dispozitivele medicale compensate pot fi ridicate din farmacii, în baza buletinului de identitate, fără prezentarea unei rețete pe suport de hârtie. De asemenea, rețeta electronică poate fi valorificată în una sau mai multe vizite la farmacie, în funcție de necesitățile beneficiarului.

CITIȚI ȘI:

Nicoleta Borodin

Nicoleta Borodin

Autor

Citește mai mult