Regional

Circa 7.000 de locuitori din Sângerei beneficiază de servicii moderne de sanitație

Circa 7.000 de locuitori din Sângerei beneficiază de acces la servicii moderne de sanitație. Sistemul magistral de canalizare a fost extins cu aproximativ șase kilometri, prin construirea unui nou tronson care transportă apele uzate către stația de epurare recent finalizată. Totodată, a fost construită și o stație de pompare a apelor uzate.

Din numărul total de beneficiari, aproximativ 4.500 sunt locuitori ai orașului Sângerei - circa 980 de gospodării, iar 2.500 sunt locuitori ai satului Bilicenii Vechi - aproape 130 de gospodării.

Potrivit Agenției de Dezvoltare Regională Nord (ADR), investiția marchează o etapă importantă în modernizarea infrastructurii de sanitație din raionul Sângerei.

Valoarea totală a investiție constituie 22.8 de milioane de lei, din care 20.5 de milioane de lei – din sursele Fondului Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL), iar și 2.3 milioane de lei – din surse locale.

Apele uzate colectate din cele două localități vor fi transportate și tratate la stația de epurare modernă construită anterior cu sprijinul Fondului Ecologic Național, contribuind la respectarea normelor de protecție a mediului și la îmbunătățirea calității vieții locuitorilor.

Proiectul va reduce anual cu cel puțin 250.000 de metri cubi volumul apelor reziduale deversate în mediul înconjurător, diminuând astfel poluarea râului Ciuluc, care traversează localitățile vizate și întregul raion Sângerei înainte de a se vărsa în râul Răut, susține ADR Nord.

Totodată, infrastructura creată oferă premise pentru extinderea ulterioară a serviciilor de canalizare către alte două comune din raion: Grigorăuca și Copăceni, cu o populație totală de peste 6.000 de locuitori.

Proiectul este finanțat de Guvernul R. Moldova prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, cofinanțat de Primăria orașului Sângerei și implementat de ADR Nord.

CITIȚI ȘI:

Rodica Mazur

Rodica Mazur

Autor

Citește mai mult