Sport

Petrocub Hâncești a debutat cu dreptul în noua ediție de campionat

Petrocub Hâncești a pășit cu dreptul în noua ediție de campionat al Superligii moldovenești de fotbal. „Petroliștii” au învins cu 2:1 acasă pe Dacia-Buiucani Chișinău, marcând ambele goluri în repriza secundă. Campioana en titre a fost ținută în șah în prima repriză, însă a făcut diferența în mitanul secund. Sergiu Plătică a deschis scorul în minutul 56, iar peste alte trei minute și-a trecut numele pe lista marcatorilor Dan Pușcaș.

Dacia-Buiucani a redus din handicap în minutul 87 prin Denis Baciu, iar 2:1 a fost și scorul final.

Sheriff Tiraspol n-a avut probleme în partida de pe teren propriu cu nou-promovata FC Real Sireți. „Galben-negrii” au câștigat cu 3:0, marcând prin Danila Forov, columbianul Jayder Asprilla și ivorianul Konan Loukou.

Într-o altă partidă a rundei inaugurale, CSF Bălți a învins pe teren propriu echipa chișinăuiană Politehnica-UTM cu scorul de 3:0. Apt de joc după o suspendare de 2 ani din cauza dopajului, Mihai Ghecev a deschis scorul în minutul 15. Dumitru Rogac a dublat avantajul “alb-albaștrilor” încă până la pauză, iar Petru Neagu a marcat în minutul 54.

În ciuda victoriei categorice, antrenorul Veaceslav Rusnac a declarat că situația de la clubul bălțean este una critică.

„Sunt surprins că am început campionatul. Ne aflăm într-o situație dezastruoasă. Nu sunt sigur că vom juca în etapa a 2-a. Nu suntem sprijiniți. De doi ani încercăm să câștigăm bani ca și club, însă nu mai avem resurse. Dacă nu vom fi ajutați, nu cred că vom rezista”, a subliniat Veaceslav Rusnac.

Într-un alt meci, considerat a fi capul de afiș al etapei, Milsami Orhei și Zimbru Chișinău au remizat cu scorul alb de 0:0.

Alexandru Rusu

Alexandru Rusu

Autor

Citește mai mult