Qatar 2022

Croația a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial

Echipa națională a Croației a învins selecționata Braziliei în sferturile de finală, în urma seriei de penalty-uri. Timpul regulamentar al meciului jucat pe Education City Stadium din Doha s-a încheiat cu scorul de 0-0.

FIFA
Sursa: FIFA

Brazilienii au avut ocazii bune de gol, însă portarul croat Dominik Livakovic și-a salvat echipa de mai multe ori. S-a ajuns în prelungiri, în care Neymar a înscris primul gol în minutul 105+1. Sud-americanii au făcut pasul înapoi, iar Croația a profitat și a egalat prin Bruno Petkovic în minutul 117. La penalty-uri, discipolii lui Zlatko Dalic s-au impus cu 4-2 și, astfel, s-au calificat în semifinale.

Adversara din semifinale va fi câștigătoarea meciului Țările de Jos - Argentina din această seară. Partida va începe la ora 21:00 și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.