Qatar 2022

Franța, calificare dramatică în semifinalele Mondialului

Echipa națională a Franței a câștigat megaduelul cu reprezentativa Angliei din sferturile de finală ale Cupei Mondiale, scor 2-1. Partida s-a disputat pe stadionul Al Bayt din orașul Al Khor.

FIFA
Sursa: FIFA

Franța, deținătoarea trofeului, a deschis scorul în minutul 17, atunci când Aurelien Tchouameni a marcat cu un șut fabulos din afara careului. Anglia a obținut un penalty în minutul 52, iar Harry Kane l-a transformat cu brio. „Cocoșii galici” au revenit în avantaj în minutul 78, grație golului înscris de Olivier Giroud. Peste 6 minute, Anglia putea să egaleze dintr-un alt penalty, însă Kane a ratat de această dată execuția de la punctul cu var.

În semifinale, Franța va întâlni marea revelație a turneului, Marocul. Meciul se va juca pe 14 decembrie, cu începere de la ora 21:00, și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.