Qatar 2022

Argentina este în finala Campionatului Mondial

Echipa națională a Argentinei a învins fără drept de apel reprezentativa Croației, scor 3-0, și s-a calificat în finala Mondialului din Qatar. Partida s-a jucat pe Lusail Iconic Stadium din orașul Lusail.

FIFA
Sursa: FIFA

Debutul meciului a fost unul tacticizat, însă în minutul 32 “Albiceleste” au obținut un penalty discutabil, la o fază în care portarul Dominik Livakovic l-a faultat pe Julian Alvarez în careu. Lionel Messi a transformat lovitura de la punctul cu var. În minutul 39, Alvarez a dublat avantajul sud-americanilor la capătul unei incursiuni spectaculoase. Ultimul gol al partidei a fost înscris în minutul 69, tot de Alvarez. Atacantul lui Manchester City a primit o pasă de la Messi, care la rândul lui a produs o fază frumoasă.

În finala Campionatului Mondial, Argentina va întâlni câștigătoarea celei de-a doua semifinale, Franța - Maroc. Partida se va disputa miercuri, cu începere de la ora 21:00, și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.