„Citadinii” au cucerit Cupa

Manchester City a cucerit Cupa Angliei! „Citadinii” s-au impus în finala de la Londra în fața marii sale rivale din oraș, Manchester United, cu scorul de 2:1. Manchester City a început furibund și a marcat primul gol chiar în secunda a 12-a. Ilkay Gundogan a înscris, astfel, cel mai rapid gol în finala Cupei Angliei.

facebook.com/mancity
Sursa: facebook.com/mancity

Manchester United a egalat în minutul 33 prin portughezul Bruno Fernandes, care a transformat o lovitură de pedeapsă de la 11 metri. Manchester Ciy a înscris golul victoriei la scurt timp după revenirea echipelor de la cabine. Același Ilkay Gundogan a recidivat în minutul 51.

Manchester City a cucerit Cupa Angliei pentru a șaptea oară. Acum, echipa antrenată de Pep Guardiola este la un pas de a realiza o "triplă" istorică. După ce a realizat "eventul" Cupă-Campionat, Manchester City urmează să dispute finala Ligii Campionilor cu Internazionale Milano. Meciul e programat pe 10 iunie la Istanbul.