„Tricolorii” au surclasat Columbia

Echipa națională de mini-fotbal, versiunea Socca, a Republicii Moldova a plecat ca din tun la Campionatul Mondial, ce se desfășoară în orașul german Essen. „Tricolorii” au zdrobit reprezentativa similară a Columbiei cu scorul de 7:1.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Marin Stan a marcat singurul gol al primei reprize, iar după pauză reprezentativa țării noastre a făcut spectacol. Același Marin Stan a dublat avantajul "tricolorilor", iar Andrian Lașcu și Vadim Cricimari au înscris și ei.

Columbia a redus din diferență prin Cristian Garzon, însă acest gol nu i-a afectat nici într-un fel pe fotbaliștii moldoveni. Ghenadie Orbu, Vitalie Tonu și Petru Popescu au marcat câte o dată și au desăvârșit triumful echipei noastre și umilința adversarilor.

În cadrul competiției din grupă, Republica Moldova va mai întâlni Albania, pe 5 iunie, și Portugalia, pe 7 iunie. În optimile de finală ale Mondialului se vor califica direct primele două clasate.