România, scor alb în Kosovo. Ucraina, victorie dramatică la Skopje

Echipa națională de fotbal a României rămâne neînvinsă în preliminariile Campionatului European din 2024. "Tricolorii" de peste Prut au terminat la egalitate meciul din grupa I cu reprezentativa statului Kosovo, scor 0-0.

Partida s-a jucat în condiții dificile, gazonul fiind îmbibat cu apă din cauza ploilor ambundente din regiune. În consecința acestui rezultat România este pe locul 2 în grupă, cu 7 puncte la activ. Până la remiză cu Kosovo, echipa selecționerului Edward Iordănescu învinsese Andorra și Belarusul.

Ucraina a obținut o victorie de-a dreptul dramatică în etapa a treia a preliminariilor Campionatului European. "Galben-albaștrii" s-au impus în deplasare în fața Macedoniei de Nord cu scorul de 3:2, după ce au fost conduși cu 0:2!

Gazdele au marcat de două ori în prima repriză prin Enis Bardhi și Eljif Elmas. Ucrainenii au avut o revenire de senzație în partea a doua. Fundașul Ilia Zabarnîi a redus din handicap în minutul 62, iar peste cinci minute Iuhim Konoplia a egalat.

Puțin mai târziu, Macedonia de Nord a rămas în inferioritate numerică după ce fundașul Visar Musliu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Ucraina a profitat din plin și a zmuls victoria pe final. Viktor Țîgankov a marcat golul decisiv în minutul 83.

Vicecampioana mondială, Franța, a obținut o victorie lejeră în fața reprezentativei Gibraltarului, scor 3-0. În partida jucată în Portugalia francezii au marcat prin Giroud și Mbappe, iar Mouelhi și-a dat autogol.

La rândul său, vicecampioana europeană, Anglia, la fel, nu a avut probleme în meciul din deplasare cu Malta. Selecționata Albionului s-a impus cu 4:0. Ferdinando Apap cu un autogol, Trent Alexander-Arnold, Harry Kane și Callum Wilson și-au trecut numele pe lista marcatorilor.