Polonezii nu ne subestimează! Robert Lewandowski, la Chișinău

Venită la Chișinău cu toate vedetele, echipa națională de fotbal a Poloniei nu subestimează reprezentativa Republicii Moldova în partida din această seară ce contează pentru preliminariile Campionatului European din 2024.

Łączy nas piłka
Sursa: Łączy nas piłka

Portarul legimat la Juventus Torino Wojciech Szczęsny și-a amintit de meciul de acum 10 din preliminariile Campionatului Mondial din Brazilia. Tot pe stadionul Zimbru, "tricolorii" au obținut un rezultat de egalitate, care înainte de meci părea puțin probabil.

" Suntem favoriți însă nu suntem învingători înainte de meci. Respectăm adversarul. Să uităm că Republica Moldova a remizat cu Cehia în această campania preliminară, așa că ne așteptăm să întâmpinăm anumite dificultăți", a declarat Wojciech Szczesny, portarul echipei naționalei Poloniei

Selecționerul naționalei Poloniei Fernando Santos a avut tactica sa la antrenamentul oficial. În cele 15 minute destinate presei, fotbaliștii polonezi au efectuat câteva exerciții de încălzire, iar detaliile tehnico-tactice au fost puse la punct departe de ochii repzentaniților mass-media. Robert Lewandowski, Piotr Zieliński, Jakub Kiwior sau Arkadiusz Milik au fost bine dispuși, mai ales că în urmă cu câteva zile au învins Germania într-un meci amical.

"Am analizat cu mare atenție prestația Republicii Moldova în Albania. S-au apărat bine în prima repriză și au jucat organizat. Au în lot jucători care sunt dispuși la efort, iar noi trebuie să fim concentrați la maximum.", Fernando Santos, selecționerul Poloniei

Partida Republica Moldova-Polonia se va disputa în această seară pe stadionul Zimbru din capitală, de la ora 21:45 de minute.