Qatar 2022

Croația s-a clasat pe locul trei la Campionatul Mondial din Qatar

Echipa națională a Croației a învins selecționata Marocului cu 2-1 în finala mică a Mondialului. Partida a avut loc pe Khalifa International Stadium din orașul Ar-Rayyan.

FIFA
Sursa: FIFA

Începutul meciului a fost unul incendiar. Croații au deschis scorul în minutul 7 prin Josko Gvardiol, iar marocanii au răspuns prin golul lui Achraf Dari în minutul 9. Aproape de pauză, vicecampioana mondială din 2018 a revenit în avantaj. A înscris Mislav Orsic.

Victoria consemnează a doua clasare a naționalei Croației pe locul trei la un Campionat Mondial. Echipa a mai obținut o asemenea performanță în 1998, la turneul final din Franța. Totodată, pentru selecționata Marocului, acesta este cel mai bun rezultat din istoria participării la cea mai importantă competiție fotbalistică internațională.

Mâine, 18 decembrie, se va juca marea finală a Mondialului din Qatar. Meciul dintre Argentina și Franța va începe la ora 17:00 și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.