Qatar 2022

Finala Campionatului Mondial 2022 din Qatar, astăzi, în direct la Moldova 1

Cea mai importantă competiție fotbalistică internațională va lua sfârșit astăzi, iar în marea finală se vor înfrunta Argentina și Franța. Meciul va avea loc pe Lusail Iconic Stadium din orașul Lusail, care are capacitatea de peste 88 de mii de locuri.

FIFA
Sursa: FIFA

Argentina a început turneul final cu o înfrângere în fața Arabiei Saudite, scor 1-2. Au urmat victorii în fața Mexicului și Poloniei cu același scor, 2-0. În optimile de finală, „Albiceleste” au învins Australia cu 2-1, în sferturi au dispus la penalty-uri de Țările de Jos (2-2 în timpul regulamentar), iar în semifinale s-au impus în fața Croației cu 3-0.

Franța, campioana mondială în exercițiu, a început drumul spre finală cu victoria în fața Australiei, scor 4-1, apoi a dispus de Danemarca cu 2-1 și a cedat în fața Tunisiei cu 0-1. În optimi, „cocoșii galici” au învins Polonia cu 3-1, în sferturi Anglia, scor 2-1, iar în semifinale s-au impus în fața Marocului cu 2-0.

De menționat că, atât căpitanul Argentinei, Lionel Messi, cât și vedeta din atacul Franței, Kylian Mbappe, au câte 5 goluri marcate la turneu.

Argentina va încerca să cucerească pentru a treia oară Cupa Mondială. Sud-americanii au triumfat anterior în 1978 și 1986. Franța are și ea două trofee în palmares, obținute în 1998 și 2018.

Finala Mondialului va începe la ora 17:00 și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.