Halterofilii moldoveni, din nou pe podiumul de premiere la Europenele de la Chișinău

Halterofilii moldoveni continuă să adune medalii la Campionatele Europene de cadeți și juniori ce se desfășoară în aceste zile la Chișinău. Ion Badanev a devenit vicecampion european la categoria de vârstă de până la 17 ani.

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova
Sursa: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Compatriotul nostru a concurat în categoria de greutate de până la 61 de kilograme și a cucerit două medalii de argint în proba de aruncat și la total.

Un alt halterofil moldovean care a devenit vicecampion european este Alexandru Baldji. Tânărul sportiv a cucerit 3 medalii de argint, în probele de "zmuls" și "aruncat" și s-a clasat pe locul 2 în clasamentul final al concursului categoriei de greutate de până la 67 de kilograme.

Câteva zile mai devreme, sportivii moldoveni ne-au bucurat cu rezultate ramarcabile în concursurile categoriei de vârstă de până la 15 ani. Nicoleta Cojocaru a cucerit medalia de bronz în proba "smuls" și 2 medalii de aur - în proba "aruncat" și la total.

Dan Secrieru s-a ales, și el, tot cu 3 distincții. El a concurat în categoria de greutate de până la 49 de kilograme a cucerit "aurul" în proba de "zmuls". Ulterior, Secrieru s-a clasat pe locul 2 la "aruncat" și la total.

Un alt halterofil moldovean care s-a învrednicit de medalii este Dan Betca. În concursul categoriei de greutate de până la 55 de kilograme, el s-a ales cu medalia de bronz în proba de "zmuls", și cu cea de aur la "aruncat". În clasamentul final, Dan s-a clasat pe locul 2.