Fotbal pe plajă: "Tricolorii", victorie uriașă

Echipa națională de fotbal pe plajă a Republcii Moldova este mai aproape de turneul final al Cupei Mondiale din 2024. "Tricolorii" s-au calificat în play-off-ului preliminariilor, grație victoriei cu Estonia din ultima etapă a fazei grupelor. Ai noștrii au învins clar, cu scorul de 6:2.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Reprezentativa Republicii Moldova s-a văzut, totuși, condusă încă din minutul 6, însă a egalat rapid prin Alexandru Sîrghi. În repriza secundă, portarul Ruslan Istrati a înscris golul cu care i-a adus pe "tricolori" în avantaj, iar Leonid Podlesnov, puțin mai târziu, a majorat diferența.

Estonienii au reușit să reducă din handicap, dar asta e tot de ce au fost în stare. Echipa noastră a mai marcat de trei ori până la finalul partidei prin Dumitru Graur, Artiom Turtă și, din nou, Alexandru Sîrghi.

După 3 meciuri disputate la turneul din Baku, Republica Moldova a acumulat 6 puncte și s-a clasat pe locul 2 în grupa A. Astfel, ai noștri s-au calificat în sferturile de finală și vor lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial cu echipa Ucrainei. Partida e programată pentru 9 iulie.

Turneul final se va desfășura în Emiratele Arabe Unite, în luna februarie a anului viitor.