Anglia a câștigat Campionatul European de fotbal pentru tineret

Reprezentativa Angliei a câștigat Campionatul European de fotbal pentu tineret „Sub 21 de ani” după o pauză de 39 de ani. Anglia a învins cu 1-0 Spania în partida finală care a avut loc pe „Batumi Arena”, în Georgia.

facebook.com/EnglandTeam
Sursa: facebook.com/EnglandTeam

Golul victoriei a fost marcat în prelungirile primei reprize, atunci când șutul lui Cole Palmer din lovitură liberă a fost deviat în poarta spaniolilor de Curtis Jones.

Spania a avut ocazia rarisimă de a egala în prelungirile reprizei secunde. Ibericii au obținut un penalty, însă portarul englez James Trafford a fost imperial. Acesta a parat lovitura de la punctul cu var a lui Abel Ruiz, iar apoi și șutul lui Aimar Oroz, venit "pe respingere".

Reprezentativa Angliei a devenit pentru a treia oară campioană europeană la categoria de vârstă "sub 21 de ani", precedentele succese fiind înregistrate la două ediții consecutive, în 1982 și 1984. Spania a rămas cu 5 titluri de acest fel în palmares.