Încă șase medalii în palmares! Ceornopolc și Dănuța, vicecampioni europeni

Sportivii moldoveni au continuat să înregistreze performanțe remarcabile la Campionatele Europene de haltere pentru cadeți și juniori de la Chișinău. Anastasia Ceornopolc a cucerit 3 medalii în concursul feminin al categoriei de greutate de până la 81 de kilograme.

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova
Sursa: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Moldoveanca a luat medalia de argint la exercițiul "zmuls" și pe cea de bronz la "aruncat". La total, chișinăueanca s-a clasat pe locul 2.

Vadim Dănuța este un alt reprezentant al țării noastre care a urcat pe podiumul de la premiere. El deasemeni a cucerit 3 medalii în concursul masculin categoriei de greutate de până la 89 de kilograme.

Tânărul nostru reprezentant s-a ales, exact la fel, cu argintul la "smuls" și cu bronzul la "aruncat", în final clasându-se pe locul 2 la total și devenind vicecampion eruopean.

Sportivii moldoveni au cucerit până în prezent, la Campionatele Europene de la Chișinău, nu mai puțin de 21 de medalii.